Ben SAna TutsaK seN BAna YAsaK!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ben SAna TutsaK seN BAna YAsaK!!!

AlAnImA HoŞ GeLdİnİz ...İyİ EğLeNcEler Üye OLduğuNUz ZaMan SizlEre Daha İYi HiZmEt VereCEĞimİze iNaNIyoRuz

AnasayfaPoRtALGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yahya Kemal Beyatlı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
jackal

OrTaK OrTaK
1 2
jackal
3 4

Rep Sistemi
Başarı Puanı Başarı Puanı:
Yahya Kemal Beyatlı Adsz23xm89999/9999Yahya Kemal Beyatlı 1223312213rc3  (9999/9999)
  Seviye Seviye:
Yahya Kemal Beyatlı Adsz23xm89999/9999Yahya Kemal Beyatlı 1223312213rc3  (9999/9999)
  Kötü İzlenim:( Kötü İzlenim:(:
Yahya Kemal Beyatlı Adsz23xm80/0Yahya Kemal Beyatlı Adsz23xm8  (0/0)

Yahya Kemal Beyatlı Vide
MesajKonu: Yahya Kemal Beyatlı Yahya Kemal Beyatlı Icon_minitimePtsi Ağus. 25, 2008 11:37 am

1884 yılında Üsküp'te doğdu. Asıl adı Ahmed Agâh'tır. İlköğrenimini Üsküp'te gördü. İstanbul Vefa Lisesi mezunu. Başlangıçta Sultan II.Abdülhamit yönetimine karşı muhaliflerin safında yer alarak Paris'e kaçtı. Fransa'da Siyasal Bilgiler okurken hocası Albert Sorrel'in etkisinde kalarak düşüncelerinde değişmeler oldu. Fransa'da dokuz yıl kaldı. Fransız edebiyatını ve edebiyatçılarını yakından tanıma imkânı buldu. Onlardan etkilendi. Bir ara Nev-Yunanî bir şiirin peşine düştü. Doğu Dilleri Okulu'na devam ederek Arapça ve Farsça'sını geliştirdi. Divan şiiri üzerinde yoğunlaştı. 1913 yılında İstanbul'a döndü. Darüşşafaka, Medresetü'l-Vâizin ve Darülfünûn'da Tarih ve Edebiyat dersleri okuttu. Gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Lozan Konferansı'na katıldı.

1923'te Urfa milletvekili seçildi. Çeşitli ülkelerde diplomatik görevler alarak Türkiye'yi temsil etti. Yozgat, Tekirdağ ve İstanbul milletvekilliği yaptı. Pakistan büyükelçiliği görevinde iken emekli oldu (1949) ve yurda döndü. Tedavi için Paris'e gitti. Bir yıl sonra da öldü.

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biridir. Aruzla yazdı. Klasik şiirimizin temel özelliklerine bağlı kalarak, kendine özgü bir şair oldu. Sanatta ve edebiyatta millî ve manevî değerlere bağlı kaldı.

ESERLERİ

Şiirleri Kendi Gök Kubbemiz, Eski Şiirin Rüzgârıyla, Rubailer ve Hayyam Rubailerini Türkçe Söyleyiş, Bitmemiş Şiirler.

Fikir ve Hatıra Kitapları:Aziz İstanbul, Eğil Dağlar, Siyasi Hikayeler, Siyasi ve Edebi Portreler, Edebiyata Dair, Çocukluğum Gençliğim Siyasi ve Edebi Hatıralarım, Tarih Muhasebeleri, Mektuplar-Makaleler

BİR ŞİİRİ

AKINCILAR

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik
Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik

Haykırdı ak tolgalı beylerbeyi "ilerle"
Bir yaz günü geçtik tunadan kafilelerle

Şimşek gibi atıldık bir semte yedi koldan
Şimşek gibi Türk atlarının geçtiği yoldan

Bir gün yine doludizgin atlarımızla
Yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla

Cennette bu gün gülleri açmış görürüzde
Hala o kızıl hatıra gitmez gözümüzde